ВСТУП

Інноваційна діяльність стає приоритетною в системі зростання наукового, економічного та соціального потенціалу країни. Вона полягає у розробці та реалізації нововведень, які призначені покращити рівень життя суспільства.

Актуальність дослідження інноваційних процесів в наш час не викликає сумнівів. Основою стратегічного курсу економічного розвитку держави у Посланні Президента України до Верховної Ради “Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002-2011 роки” визначено “реалізацію державної політики, спрямованої на запровадження інноваційної моделі структурної перебудови та зростання економіки, утвердження України як високотехнологічної держави”. Впровадження визначеної Президентом України стратегії інноваційного розвитку вимагає інтеграції науки і виробництва та підвищення ефективності використання результатів наукової та науково-технічної діяльності. Зрозуміло, що інформаційно-аналітичне забезпечення вкрай необхідне на всіх стадіях інноваційного процесу.

Сучасна економічна теорія науково-технічного розвитку й інновацій була створена працями Й. Шумпетера, Н. Д. Кондрат’єва, 3. Гриличеса, Й. Шмуклера, Е, Менсфилда, Д. Сахала, С. Коваля, р. Нельсона, П. Нийкампа, Г. Менша, Дж. Мартіно, Р. Фостера, Б. Твисса, Ю. Я. Яковца,. Д. С.Львова ,С. Ю. Глаз’єва. А. Г. Крутикова й ін. Їх роботи носять теоретичний характер і використовуються як вітчизняними так і зарубіжними вченими для створення прикладних моделей інноваційних процесів.

Управління інноваціями включає в собі комплекс правил та процедур прийняття рішень про початок розробки, фінансування та впровадження нових технологій, товарів чи організаційних форм задля збільшення ефективності функціонування соціально-економічних систем.

Навчально-методичний посібник підготовлений на основі курсу “Управління інноваціями”, який автор читає на факультеті кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка студентам спеціальності “Інформатика”.

В процесі навчання дисципліни, студенти мають виконати 9 лабораторних робіт (табл.1)

 

Таблиця 1. Список лабораторних робіт

Тема

Години

1

Методи оцінки ефективності інноваційної діяльності

4

2

Моделі прийняття інноваційних рішень в умовах ризику та конкуренції

4

3

Моделі оптимізації інноваційної діяльності

4

4

Моделі оцінки інвестиційної привабливості інновацій

4

5

Дослідження моделі зміни продукту

2

6

Дослідження моделі росту знань і капіталу

2

7

Модель корпорації, що реалізує інновацію (самостійна робота)

6

8

Розробка бізнес-плану інновації за результатами ЛР №7

2

9

Дослідження агрегованої моделі стійкого розвитку з врахуванням інновації

4

10

Контрольне заняття (тести)

2

 

Всього

34

 

Автор висловлює подяку завідуючому кафедри системного аналізу та теорії прийняття рішень професору О.Г. Наконечному, науковому співробітнику кафедри Т.В. Коробко за корисні поради та допомогу у розробці практичних завдань для лабораторних робіт дисципліни “Управління інноваціями”. А також при розробці матеріалів для завдань лабораторної роботи 2 (про оцінку ефективності інноваційної діяльності) використовувалося літературне джерела [5, 33].